Více než tříprocentní pokles zažil také italský index. Itálie sice k rozvíjejícím se trhům nepatří, ale pro změnu ji na počátku prosince čeká referendum, které by podle skeptiků mohlo vést až k nové verzi „Brexitu“. A také tamní banky jsou v problémech. To je jemný název pro pojem, který použil prominentní správce aktiv Steve Eisman ve svém nedávném rozhovoru.

Tématem uplynulých dvou týdnů je raketové posilování amerického dolaru, podle kterého se aktuálně řídí veškeré dění. Všeobecné přesvědčení o rychlém růstu US ekonomiky za prezidenta Trumpa a čtvrteční vystoupení guvernérky Yellen investory o silném americkém dolaru utvrzují. Janet Yellen ve čtvrtek potvrdila, že úrokové sazby ve Spojených státech porostou už velmi brzy a víra v jejich zvýšení na nejbližší prosincové schůzi se mění v jistotu. Aktuálně si 98 procent dotázaných analytiků myslí, že do roku 2017 vstoupí USA s vyššími sazbami.

V souvislosti se silnějším dolarem, perspektivou růstu ekonomiky a s ním spojenou vyšší inflací jsou zatracovány dolarové dluhopisy. Jejich ceny letí strmě dolů a výnosy se zvyšují. Média hovoří o prasknutí dluhopisové bubliny a Wall Street hlasitě aplauduje. O jakém prasknutí bubliny to ale mluví?

Pohled na dlouhodobý graf výnosů US desetiletého dluhopisu ukazuje, že se aktuální výnosy i přes silný nárůst z posledních dnů nachází stále v pásmu dlouholetého sestupného trendu a býčí trh na dluhopisovém trhu stále narušen není. Netvrdím, že k proražení trendu nedojde. Jen říkám, že aktuálně nic neprasklo a mantra, kterou z médií slyšíme, prozatím nemá s realitou nic společného.

Navíc, pokud by byla inflace skutečně za dveřmi, neměly by ceny tradičních zajištění proti jejímu příchodu růst? Je-li budoucí inflace to, co žene akciový trh vzhůru, proč je tedy zlato o pět procent slabší a „inflation protected bonds“ ztratily na hodnotě téměř dvě procenta?  Žijeme v zajímavé době.

Kdo jsme:

Jsme tým finančních poradců. Orientujeme se na celém finančním trhu. Každého klienta vnímáme jinak. Vybíráme z celé palety produktů. Naše řešení je unikátní, stejně jako vy.

Kontakt

+420 776 591 422

info@fair-life.cz

www.fair-life.cz

Heverova 249

280 02 Kolín

Zobrazit na mapě